My też potrafimy migać

W słoneczny, wiosenny poranek, w ramach projektu Rodzice Partnerami Szkoły, uczniów z klasy 3f odwiedziły Panie: Natalia Hajnsz oraz Marta Adamek (mama ucznia z tej klasy). Obie Panie pracują w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu i pomagają osobom niepełnosprawnym. Na początku spotkania, w ciekawy sposób, opowiedziały o swojej pracy, o tym, jak wiele jest osób niepełnosprawnych, które nierzadko napotykają w życiu wiele trudności. Po to, żeby dzieci same doświadczyły, co odczuwają osoby niedosłyszące, Pani Natalia i Pani Marta przeprowadziły eksperyment. Zadanie uczniów polegało na tym, żeby z zatyczkami w uszach usłyszeć, co mówi kolega. O ile głośną mowę dzieci mogły czasem zrozumieć, o tyle szeptu już nie. Mogły przekonać się, że niedosłuch, czy niesłyszenie bardzo utrudniają codzienne funkcjonowanie. Następnie Panie zaproponowały naukę alfabetu migowego. Dzieci bardzo chętnie uczyły się nowych liter. Okazało się też, że są pojętnymi uczniami, ponieważ każdy z nich potrafił wymigać swoje imię. Bardzo dziękujemy za tę pouczającą lekcję tolerancji. Teraz, gdy dzieci spotkają osobę niesłyszącą będą mogły wymigać do niej "Dzień dobry".

Jesteś tutaj: Home