Pod mikroskopem

W ramach współpracy z rodzicami, uczniów klasy 3d i 3f, odwiedził Pan Łukasz Weber i przeprowadził interesujące warsztaty edukacyjne dotyczące bakterii. Pan Weber przypomniał dzieciom, że mikroorganizmy te mogą spełniać pożyteczną rolę, np. bakterie kwasu mlekowego pozwalają w naszym organizmie zachować prawidłową mikroflorę. Inne bakterie wykorzystywane są do oczyszczania ścieków. Przybierają one często ciekawe kształty, o czym dzieci mogły się przekonać oglądając różne preparaty pod mikroskopem. Są jednak także "złe" bakterie, które mogą powodować różne choroby. Często przenosimy je na własnych dłoniach. Żeby uzmysłowić dzieciom, jak wiele bakterii może na nich bytować, Pan Weber przeprowadził eksperyment, który wywołał ogromne emocje. Najpierw pobierał wymaz z nieumytych rąk dzieci i za pomocą specjalistycznego urządzenia badał ilość bakterii. Następnie uczniowie myli dłonie i znów brana była próbka. Okazało się, że nawet krótkie mycie dłoni, w znaczący sposób, ogranicza ilość bakterii. Dzieci uzyskały potwierdzenie tego, że warto dbać o higienę. Bardzo dziękujemy za tę ciekawą lekcję!

Jesteś tutaj: Home