Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

 

godlo polski

Kontakt

ul. Wrocławska 264

63-800 Gostyń

tel/fax: 65 572 04 95

e-mail: sp2@gostyn.pl

Lokalizacja szkoły

Patron szkoły

W niezwykłym muzeum

Od chwili powstania pierwszego samochodu rozwój motoryzacji fascynuje i dużych, i małych. Mimo iż ciekawią nas nowe modele aut, to niezaprzeczalnie najwięcej emocji budzą samochody stare, zabytkowe, których już nie można codziennie zobaczyć na ulicy. Z inicjatywy rodzica pani Anny Wiśniewskiej uczniowie klas 3d i 3f zwiedzili niezwykłe prywatne Auto-Muzeum pana Jana i Macieja Pedów. Uczniowie mieli okazję zobaczyć kolekcję zabytkowych, pięknie wyremontowanych aut, które są w pełni sprawne i można nimi podróżować. Poznali także historię ich powstania, odnawiania i wiele innych ciekawostek motoryzacyjnych. Szczególne wrażenie zrobiły na dzieciach: REO Gentelman's Roadster z 1908 r., Lorraine - Dietrich SMHI z 1913 r., Hanomag Kommissbrot Korbwagen oraz "gangsterski" Studebaker Dictator Six – oba auta z 1928 r. Uczniowie byli bardzo zainteresowani, zadawali wiele pytań dotyczących motoryzacji. Dziękujemy gospodarzom za miłe przyjęcie i znakomicie spędzony czas.

Wizyta Pani lekarz weterynarii

W środę, 29 listopada z inicjatywy Pana Zbigniewa Bujaka, taty ucznia klasy 3f, dzieci miały okazję dowiedzieć się wiele o specyfice zawodu lekarza weterynarii. Odwiedziła nas siostra Pana Bujaka, która w bardzo ciekawy sposób opowiadała o swojej pracy. Wyjaśniła dzieciom jakie zwierzęta leczy oraz to, że podobnie jak w przypadku lekarzy medycyny, lekarze weterynarii kształcą się w różnych specjalnościach np. okulistyka, chirurgia itd. Uczniowie dowiedzieli się jak pielęgnować zwierzęta domowe, karmić je oraz w jaki sposób zachowywać się w kontakcie z własnymi pupilami, ale także z nieznanymi zwierzętami. Pani doktor przyniosła ze sobą czaszkę świni, która wywołała wśród dzieci spore zainteresowanie, a także sprzęty niezbędne w pracy lekarza weterynarii: stetoskop, otoskop, narzędzia do zaszywania ran. Zademonstrowała, jak wygląda osłuchiwanie płuc i krtani zwierzaków oraz badanie ucha, a dzieci z wielką ochotą naśladowały te czynności podczas "badania" pluszowych zabawek: pieska i kotka. Kilkoro dzieci zadeklarowało, że w przyszłości również chcą leczyć zwierzęta. Na koniec wizyty Pani Brachmańska przygotowała miłą niespodziankę – wręczyła wszystkim uczniom drewniane zawieszki – sowy. Dziękujemy za tę interesującą i pouczającą lekcję!

Warsztaty edukacyjne

Z inicjatywy rodziców, dla uczniów klasy IIa, zorganizowane zostały warsztaty edukacyjne. Dotyczyły one umiejętności tworzenia różnych form wypowiedzi pisemnych. Podczas zajęć dzieci dokonywały opisu dowolnego przedmiotu lub owocu. Dowiedziały się również, jakie zmysły są niezbędne w czasie tworzenia opisu. Uczniowie mogli wyrazić swoje odczucia i myśli budując różne zdania. Dużą atrakcją był konkurs "Poznaję przez dotyk". Spotkanie przebiegło w miłej i przyjaznej atmosferze. Dziękujemy za ciekawe zajęcia.

Z wizytą w pizzerii "Czarny Piec"

W ramach realizacji planu "Rodzice partnerami szkoły" oraz dzięki uprzejmości właścicieli państwa Anety i Mariusza Krówka klasa 5a została zaproszona do restauracji "Czarny Piec". Uczniowie mieli okazję zapoznać się z historią powstania pizzy, która swoje początki ma w starożytnej Grecji. W Europie rozpowszechniona została dopiero w XVII wieku za przyczyną sprowadzonych pomidorów, które natychmiast pojawiły się na chrupiącym cieście. Najchętniej raczyli się nimi mieszkańcy Neapolu. Kiedy Neapol odwiedziła królowa Włoch Małgorzata Sabaudzka z mężem, nadworny piekarz przygotował na ich cześć placek zdobiony dodatkami w narodowych barwach: bazylia, mozzarella i pomidory. Tak powstała najprostsza pizza nazwana Margherita - od imienia królowej. Uczniowie nie tylko poznali historię, ale również proces powstawania włoskiego przysmaku. Dowiedzieli się, z jakich składników wykonywana jest pizza, obserwowali wszystkie etapy jej powstawania - od produktów do ostatecznego wyrobu wypiekanego w piecu na płycie wulkanicznej. Na zakończenie uczniowie zostali poczęstowani przepyszną pizzą. Spotkaniu towarzyszyła znakomita atmosfera. Wszyscy doskonale się bawili, humory dopisywały. Pobyt w restauracji wzbogacił naszą wiedzę i wspaniale zintegrował klasę. Dziękujemy za miłe przyjęcie.

Jesteś tutaj: Home Rodzice partnerami szkoły