Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

 

herb

Kontakt

ul. Wrocławska 264

63-800 Gostyń

tel/fax: 65 572 04 95

e-mail: sp2@gostyn.pl

Lokalizacja szkoły

Patron szkoły

bip

FINAŁ działań związanych z przystąpieniem szkoły do konkursu pt.: "Mistrzowie Energii"

14 listopada odbyły się ostatnie zajęcia edukacyjne zorganizowane wg harmonogramu dla wszystkich uczniów klas 1-8 w ramach szkolnej inicjatywy "Energooszczędność w trzech krokach", która odbyła się w wyniku przystąpienia naszej szkoły do konkursu "Mistrzowie Energii" organizowanego przez Naukową i Akademicką Sieć Komputerową- Państwowy Instytut Badawczy. Powyższa inicjatywa obejmowała 3 etapy: zajęcia edukacyjne, warsztaty naukowe przy użyciu klocków LEGO oraz konkursy szkolne skierowane do wszystkich uczniów naszej szkoły. Głównym celem inicjatywy było wyjaśnienie uczniom, w jaki sposób mogą w racjonalny sposób oszczędzać energię zarówno w domu, jak i w szkole, a także jakie mogą być dla nas konsekwencje nadmiaru narzędzi cyfrowych, takich jak telefon, tablet, czy komputer. Ponadto podczas zajęć edukacyjnych każdy uczeń mógł się wypowiedzieć, w jaki sposób u niego w domu oszczędza się energię, a także ile czasu poświęca na obsługę powyższych narzędzi cyfrowych. Uczniowie i młodzież poznali także rodzaje odnawialnych źródeł energii, które są świetną alternatywą dla węgli kopalnych, a także ich ogromny wpływ na nasze życie. Uczniowie naszej szkoły podczas zajęć edukacyjnych zdali sobie sprawę, że w domu należy stosować pewne zachowania, których skuteczność najpierw będzie można odczuć we własnym portfelu, a dopiero później w skali globalnej. Ponadto młodzież jednogłośnie stwierdziła, że ochrona klimatu zależy od osobistego zachowania każdego z nas. Podczas zajęć zostały również zaprezentowane indywidualne pomysły uczniów, w jaki sposób można zmniejszyć rachunek za prąd w naszych domach (np. gasząc światło, kiedy nie ma konieczności korzystania z niego, wyjmując ładowarkę z gniazdka po całkowitym naładowaniu baterii w telefonie, włączając takie urządzenia jak pralka, czy zmywarka, w momencie, kiedy zostaną całkowicie zapełnione, odmrażając mięso w lodówce, w celu zmniejszenia zużycia energii, a także wiele, wiele innych przydatnych porad). Drugim etapem inicjatywy szkolnej "Energooszczędność w trzech krokach" były warsztaty naukowe przy wykorzystaniu klocków LEGO, dzięki którym uczniowie mogli samodzielnie zbudować różne rodzaje elektrowni (wiatrowe, wodne, słoneczne), a także podyskutować na temat ich zalet i korzystnego wpływu na środowisko przyrodnicze.
Ostatnim etapem (podsumowującym) były szkolne konkursy ekologiczne, które cieszyły się ogromnym zainteresowaniem wśród dzieci i młodzieży:
• "EKO-porady. Wyłącz, zakręć, oszczędzaj!" - skierowany dla uczniów klas 1-3
• "EKO-projekt przyszłości" - skierowany dla klas 5-8
Uczniowie stworzyli bardzo kreatywne prace plastyczne, których wystawę można było podziwiać na holu szkoły. Bardzo serdecznie dziękuję wszystkim uczniom za aktywny udział w zajęciach edukacyjnych, warsztatach naukowych wykorzystujących klocki LEGO oraz udział w szkolnych konkursach ekologicznych.
Marlena Ciemniak

Jesteś tutaj: Home Aktualności FINAŁ działań związanych z przystąpieniem szkoły do konkursu pt.: "Mistrzowie Energii"
Używamy cookies
Na naszej stronie internetowej używamy plików cookie. Niektóre z nich są niezbędne dla funkcjonowania strony, inne pomagają nam w ulepszaniu tej strony i doświadczeń użytkownika. Możesz sam zdecydować, czy chcesz zezwolić na pliki cookie. Należy pamiętać, że w przypadku odrzucenia, nie wszystkie funkcje strony mogą być dostępne.