Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

 

godlo polski

Kontakt

ul. Wrocławska 264

63-800 Gostyń

tel/fax: 65 572 04 95

e-mail: sp2@gostyn.pl

Lokalizacja szkoły

Patron szkoły

Wycieczka do Warszawy

W poniedziałek 21 października 2019 r. uczniowie, uczęszczający na zajęcia organizowane w ramach projektu "Moja wiedza – moja przyszłość", pojechali na wycieczkę do Warszawy. Zwiedzili tam Centrum Nauki Kopernik – fantastycznie zorganizowany, otwarty dla wszystkich bez względu na wiek – nowoczesny dom eksperymentowania, który składa się z pięciu galerii. Tu w prosty sposób uczniowie odkrywali ciekawostki przyrody, dociekali, jak powstawał świat, kim i skąd jesteśmy, dokąd zmierzamy. Bawiąc się w grupach i indywidualnie, eksperymentowali wynalazkami, które zmieniają świat. Przywitał ich mówiący robot i wielkie wahadło z kulą ważącą 250 kg, pokazującą, jak Ziemia obraca się wokół własnej osi. Później na specjalnej wadze unosili samych siebie; biegając w kole, uruchamiali wielkie, młyńskie koło; krzycząc, wzniecali ogniowe tornado; obracając duży, szklany pojemnik z wodą, "wykopywali" w niej dół; kręcąc kołem, uruchamiali "wrzące piłeczki" i wciąż zmieniali im objętość; uruchomili magnetyczny pociąg; mierzyli prędkość uruchamiania i długość poruszania się wirujących bączków; wprawiali w ruch domową elektrownię; łapą niewidzialnego robota budowali wieżę z klocków, włączali syzyfową przekładnię (doświadczyli, na czym polega syzyfowa praca); dociekali, jak można bezpiecznie pływać łodzią podwodną; dzięki śrubie Archimedesa transportowali w górę kolorowe piłeczki; następnie tzw. łychociągiem przenosili je do wyrzutni; tworzyli i puszczali wielkie bąble; stojąc przed lustrem, obserwowali, jak się zmieniają, np. podnosząc jedną nogę, siedzieli w powietrzu jak na niewidocznym krześle; bawili się, uruchamiając helikopter i przekonali się, dlaczego on może latać; uczyli się budowy człowieka poprzez umiejscawianie narządów wewnętrznych: serca, płuc, nerek. Rozmaitych eksperymentów oraz testów na wyobraźnię jest w Centrum Nauki Kopernik bardzo dużo. Dzięki nim można poznawać "wielką naukę" łatwymi, niekonwencjonalnymi metodami poprzez bezpośrednie uczestnictwo. Po aktywnym udziale w eksperymentach uczestnicy wycieczki obejrzeli bardzo interesujący seans w planetarium – Astronauta 3D, który pokazywał praktyczne problemy, z jakimi stykają się ludzie w Kosmosie. Następnie zjedli smaczny obiad i pojechali obejrzeć Stadion Narodowy, który zrobił na wszystkich duże wrażenie. Późnym wieczorem zadowoleni i pełni wrażeń wycieczkowicze wrócili do Gostynia. Już nie mogą się doczekać kolejnego wyjazdu.

Jesteś tutaj: Home Aktualności Wycieczka do Warszawy