Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

 

godlo polski

Kontakt

ul. Wrocławska 264

63-800 Gostyń

tel/fax: 65 572 04 95

e-mail: sp2@gostyn.pl

Lokalizacja szkoły

Patron szkoły

Witaj, majowa jutrzenko!

Posłuchaj, przeczytaj, obejrzyj
Konstytucja 3 maja, od uchwalenia której minęło 230 lat, była pierwszą w Europie, a drugą na świecie nowoczesną konstytucją.
Konstytucja to ustawa zasadnicza, która ma najwyższą moc prawną w państwie. Na straży konstytucji stoi głowa państwa, a nad jej przestrzeganiem czuwa specjalny trybunał.
Pod koniec XVIII w. konstytucja była próbą naprawy państwa po pierwszym rozbiorze Polski.
Konstytucja 3 maja przywróciła Polakom nadzieję na poprawę losów kraju. Niestety, doszło do wybuchu wojny domowej w Polsce, a zaraz potem do kolejnych rozbiorów.
Święto Konstytucji zostało wprowadzone na pamiątkę uchwalenia przez Sejm Rzeczypospolitej Obojga Narodów Konstytucji 3 maja w 1791 r.
Dzień ten został uznany za święto już 5 maja 1791 roku, a po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 r. Sejm przywrócił to święto. Ponownie władze komunistyczne zakazywały obchodzenia Święta Konstytucji od 1944 do 1990 r. Święto Narodowe Trzeciego Maja przywrócono ustawą z 6 kwietnia 1990 r.
W tym roku w szkole obchodzimy to święto inaczej niż zwykle. Nie odbędzie się akademia. W tym roku przypominamy to święto, pokazując prezentację, żeby stało się zadość tradycji i żebyś wiedział, co to za święto.
Wszystkiego najlepszego!

FILM - kliknij tutaj

Jesteś tutaj: Home Aktualności Witaj, majowa jutrzenko!
Używamy cookies
Na naszej stronie internetowej używamy plików cookie. Niektóre z nich są niezbędne dla funkcjonowania strony, inne pomagają nam w ulepszaniu tej strony i doświadczeń użytkownika. Możesz sam zdecydować, czy chcesz zezwolić na pliki cookie. Należy pamiętać, że w przypadku odrzucenia, nie wszystkie funkcje strony mogą być dostępne.