Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

 

herb

Kontakt

ul. Wrocławska 264

63-800 Gostyń

tel/fax: 65 572 04 95

e-mail: sp2@gostyn.pl

Lokalizacja szkoły

Patron szkoły

bip

Wizyta w cukrowni

19 maja 2022r. uczennice klas ósmych w ramach zajęć rozwijających chemiczno-fizycznych wybrały się do pobliskiej Cukrowni w Gostyniu. Po założeniu kasków ochronnych, a także kamizelek odblaskowych zaczęły zwiedzać teren firmy Pfeifer & Langen Polska S.A. Z każdym krokiem pogłębiały swoją wiedzę o mechanizmy produkcji sacharozy. Pan Damian Głębski - Szef Produkcji Podstawowej, okazał się być doskonałym przewodnikiem, przekazując nie tylko informacje dotyczące obróbki buraków i trzciny cukrowej, ale także na bieżąco wyjaśniał przebieg wielu reakcji chemicznych oraz przemian fizycznych, które zachodzą w poszczególnych miejscach na terenie cukrowni. Ponadto uczennice dowiedziały się, że mieszkańcy Gostynia mają powód do dumy, otóż ogromny silos, który znajduje się na ulicy Fabrycznej jest największym zbiornikiem w Polsce, a także jednym z największych w Europie. Uczennice klas ósmych wzbogaciły swoją wiedzę o dane statystyczne, którymi chętnie podzielą się z pozostałymi uczniami naszej szkoły:
- z 6 ton buraków cukrowych otrzymać można 1 tonę cukru
- w ciągu całej kampanii trwającej od września do stycznia cukrownia w Gostyniu jest w stanie wyprodukować około 12 tys. ton cukru
- w ciągu każdej godziny aż 12 samochód ciężarowych musi dostarczyć na czas buraki od rolników, aby produkcja cukru nie została przerwana
- na terenie cukrowni pracuje 90 pracowników zatrudnionych na stałe, natomiast w okresie kampanii zatrudnianych jest jeszcze 20 dodatkowych
- cukrownia w Gostyniu jest praktycznie samowystarczalna, zużywa bowiem energię elektryczną na bieżące potrzeby, którą sama sobie wyprodukuje, dodatkowo zapewnia ją też niektórym lokalnym firmom i placówkom
Najlepszą atrakcją dla uczennic okazał się wjazd windą na ogromny silos, który ma aż 75m wysokości. Tego dnia przejrzystość powietrza była tak doskonała, że można było dostrzec nie tylko całą panoramę Gostynia, ale również pobliskie wioski. W przyszłości z pewnością skorzystamy z kolejnego zaproszenia!

Jesteś tutaj: Home Aktualności Wizyta w cukrowni
Używamy cookies
Na naszej stronie internetowej używamy plików cookie. Niektóre z nich są niezbędne dla funkcjonowania strony, inne pomagają nam w ulepszaniu tej strony i doświadczeń użytkownika. Możesz sam zdecydować, czy chcesz zezwolić na pliki cookie. Należy pamiętać, że w przypadku odrzucenia, nie wszystkie funkcje strony mogą być dostępne.