Czy wiesz, że Twój drobny gest może zmienić czyjeś życie? Czy wiesz, że Twój drobny gest może kogoś uszczęśliwić? Czy chcesz to zrobić? Jeśli tak, przynieś dary na SZLACHETNA PACZKĘ. To akcja charytatywna, którą już kolejny rok przeprowadza w Dwójce nasza uczennica i wolontariuszka Marta Biskup z 8a. Przyłącz się i zmieniaj świat na lepszy razem z Martą.

szlachetna paczka 2022 2023

23 listopada 2022 r. w naszej szkole odbyły się wybory do Młodzieżowej Rady Miejskiej w Gostyniu. Uczniowie klas I - VIII mieli możliwość oddania głosu na jednego z kandydatów. Radnymi z naszej szkoły zostali: Jan Kogut, Szczepan Szymański oraz Katarzyna Prywer. Gratulujemy!

14 listopada odbyły się ostatnie zajęcia edukacyjne zorganizowane wg harmonogramu dla wszystkich uczniów klas 1-8 w ramach projektu EUKI (Europejska Inicjatywa Klimatyczna) – "Budowanie potencjału współpracy transgranicznej w zakresie efektywności energetycznej". Głównym celem zajęć było wyjaśnienie uczniom, czym jest efektywność energetyczna, a także w jaki sposób i dlaczego należy oszczędzać energię elektryczną i ciepło zarówno w domu, jak i w szkole. Ponadto każdy z uczestników zajęć miał okazję poznać odnawialne źródła energii oraz ich zalety, a także negatywny wpływ nieodnawialnych zasobów energetycznych, takich jak węgiel kamienny, gaz ziemny, czy ropa naftowa. Uczniowie naszej szkoły podczas zajęć edukacyjnych zdali sobie sprawę, że w domu należy stosować pewne zachowania, których skuteczność najpierw będzie można odczuć we własnym portfelu, a dopiero później w skali globalnej. Ponadto młodzież jednogłośnie stwierdziła, że ochrona klimatu zależy od osobistego zachowania każdego z nas. Podczas zajęć zostały również zaprezentowane indywidualne pomysły uczniów, w jaki sposób można zmniejszyć rachunek za prąd w naszych domach (np. gasząc światło, kiedy nie ma konieczności korzystania z niego, wyjmując ładowarkę z gniazdka po całkowitym naładowaniu baterii w telefonie, włączając takie urządzenia jak pralka, czy zmywarka, w momencie, kiedy zostaną całkowicie zapełnione, odmrażając mięso w lodówce, w celu zmniejszenia zużycia energii, a także wiele, wiele innych przydatnych porad). Ponadto w ramach projektu EUKI zostały zorganizowane szkolne konkursy ekologiczne, które cieszyły się ogromnym zainteresowaniem:
• "EKO-porady. Wyłącz, zakręć, oszczędzaj!" - skierowany dla uczniów klas 1-3
• "EKO-projekt przyszłości" - skierowany dla klas 5-8
Uczniowie stworzyli bardzo kreatywne prace plastyczne, których wystawę można było podziwiać na holu szkoły. Natomiast najlepsze dzieła będą reprezentowały naszą szkołę 19 listopada w Gostyńskim Ośrodku Kultury "Hutnik" w ramach tzw. "Tygodnia Energii". Bardzo serdecznie dziękuję wszystkim uczniom za aktywny udział w zajęciach edukacyjnych, ciekawe pomysły oszczędzania energii oraz udział w szkolnych konkursach ekologicznych.
Szkolny Koordynator Projektu EUKI
Marlena Ciemniak
euki 2022 2023

Obchodzony 10 listopada Międzynarodowy Dzień Jeża był świetną okazją , by uświadomić Świetlikom, jaką rolę w środowisku pełnią jeże, co im zagraża i jak im pomóc. Jeśli nie będziemy chronić jeży - wkrótce wyginą. Zwierzęta te są bardzo pożądane w naszym ogrodzie. Jeż spokrewniony z ryjówką i kretem, w przeciwieństwie do nich, nie niszczy ogrodu. To właśnie jego dieta sprawia, że dla wszystkich ogrodników jest bardzo pożyteczny. To przecież pogromca ślimaków. Jeśli zatem zamieszka w naszym ogrodzie, nie musimy się obawiać o zbiory owoców, za to skutecznie pozbędziemy się nie tylko ślimaków, ale i wielu uciążliwych owadów. Zadbajmy więc o bezpieczeństwo naszego kolczastego, jakże sympatycznego przyjaciela.

Jesteś tutaj: Home Aktualności