W poniedziałek 21 października 2019 r. uczniowie, uczęszczający na zajęcia organizowane w ramach projektu "Moja wiedza – moja przyszłość", pojechali na wycieczkę do Warszawy. Zwiedzili tam Centrum Nauki Kopernik – fantastycznie zorganizowany, otwarty dla wszystkich bez względu na wiek – nowoczesny dom eksperymentowania, który składa się z pięciu galerii. Tu w prosty sposób uczniowie odkrywali ciekawostki przyrody, dociekali, jak powstawał świat, kim i skąd jesteśmy, dokąd zmierzamy. Bawiąc się w grupach i indywidualnie, eksperymentowali wynalazkami, które zmieniają świat. Przywitał ich mówiący robot i wielkie wahadło z kulą ważącą 250 kg, pokazującą, jak Ziemia obraca się wokół własnej osi. Później na specjalnej wadze unosili samych siebie; biegając w kole, uruchamiali wielkie, młyńskie koło; krzycząc, wzniecali ogniowe tornado; obracając duży, szklany pojemnik z wodą, "wykopywali" w niej dół; kręcąc kołem, uruchamiali "wrzące piłeczki" i wciąż zmieniali im objętość; uruchomili magnetyczny pociąg; mierzyli prędkość uruchamiania i długość poruszania się wirujących bączków; wprawiali w ruch domową elektrownię; łapą niewidzialnego robota budowali wieżę z klocków, włączali syzyfową przekładnię (doświadczyli, na czym polega syzyfowa praca); dociekali, jak można bezpiecznie pływać łodzią podwodną; dzięki śrubie Archimedesa transportowali w górę kolorowe piłeczki; następnie tzw. łychociągiem przenosili je do wyrzutni; tworzyli i puszczali wielkie bąble; stojąc przed lustrem, obserwowali, jak się zmieniają, np. podnosząc jedną nogę, siedzieli w powietrzu jak na niewidocznym krześle; bawili się, uruchamiając helikopter i przekonali się, dlaczego on może latać; uczyli się budowy człowieka poprzez umiejscawianie narządów wewnętrznych: serca, płuc, nerek. Rozmaitych eksperymentów oraz testów na wyobraźnię jest w Centrum Nauki Kopernik bardzo dużo. Dzięki nim można poznawać "wielką naukę" łatwymi, niekonwencjonalnymi metodami poprzez bezpośrednie uczestnictwo. Po aktywnym udziale w eksperymentach uczestnicy wycieczki obejrzeli bardzo interesujący seans w planetarium – Astronauta 3D, który pokazywał praktyczne problemy, z jakimi stykają się ludzie w Kosmosie. Następnie zjedli smaczny obiad i pojechali obejrzeć Stadion Narodowy, który zrobił na wszystkich duże wrażenie. Późnym wieczorem zadowoleni i pełni wrażeń wycieczkowicze wrócili do Gostynia. Już nie mogą się doczekać kolejnego wyjazdu.

Każdego roku w progach naszej szkoły witamy nowych pierwszoklasistów. Pierwsze dwa miesiące to czas na poznanie szkoły i jej zwyczajów, zdobycie nowych wiadomości i umiejętności. Wszystkie te działania mają przygotować dzieci do wielkiego wydarzenia – ślubowania. Ten szczególny dzień odbył się w naszej szkole 28 października 2019 r. Pierwszoklasiści rozpoczęli występ wejściem do hali sportowej w rytm piosenki "Witaj, nasza dobra szkoło!" pod opieką kolegów i koleżanek z klas ósmych. Następnie uczniowie starszych klas zaprosili wszystkich na program artystyczny pt. "Wczoraj jeszcze przedszkolaki, dzisiaj już pierwszaki". Maluchy musiały wykazać się wiedzą i umiejętnościami, aby zasłużyć na pasowanie. Pierwszoklasiści recytowali wiersze, śpiewali piosenki, tańczyli Woogie Bogie, udzielali odpowiedzi na pytania. Wszystkie dzieci udowodniły, że znają swoją Ojczyznę i są gotowe do zdobywania świata. Dyrektor szkoły i zgromadzona publiczność bez wahania zdecydowali, że pierwszaki świetnie zdały egzamin i mogą przystąpić do aktu ślubowania. Pierwszoklasiści ślubowali być dobrymi Polakami, szanować rodziców i nauczycieli, uczyć się tego, co piękne i mądre oraz kochać swoją Ojczyznę. Następnie dyrektor Waldemar Minta dokonał aktu pasowania każdego pierwszoklasisty na ucznia Szkoły Podstawowej nr 2 im. gen. Tadeusza Kutrzeby w Gostyniu. Małym bohaterom zostały wręczone pamiątkowe dyplomy. Wszystkim uczniom klas pierwszych życzymy, aby ten dzień pozostał w ich pamięci jako wielkie przeżycie i niezapomniana, radosna chwila. Rodzicom gratulujemy tak zdolnych pociech.

Kolejny Szkolny Konkurs Pięknego Czytania za nami. Pierwszy etap odbył się w Dniu Patrona. W eliminacjach klasowych wyłonieni zostali Mistrzowie Pięknego Czytania: Kacper Stanisławski IIa, Lena Młynarczyk IIb, Mateusz Góralski IIc, Piotr Frąckowiak IIIa, Magdalena Ciesielska IIIb, Jakub Jankowski IIIc, Nikola Cenker IVa, Karol Wiatrowski Va, Michalina Naskrent Vb, Patrycja Mazurek Vc, Marcjanna Murawka VIa, Natalia Eitner VIb, Zuzanna Paluszkiewicz VIc, Zofia Kasperczak VId, Monika Laps VIIa, Jakub Michalski VIIb, Jagoda Konieczna VIIIa, Maria Kaczmarek VIIIb. Mistrzowie odebrali puchary i dyplomy, a potem spotkali się w finale 10 października, aby rywalizować o tytuły najlepiej czytających w szkole. Musieli zaprezentować przygotowany wcześniej fragment prozy, a później wylosować i przeczytać fragment przygotowany przez komisję. Następnie komisja po krótkiej naradzie ogłosiła wyniki.
W kategorii klas II – III Mistrzynią Czytania została Magdalena Ciesielska, a II miejsce zajęła Lena Młynarczyk.
W kategorii klas IV – VI Mistrzynią Czytania została Zofia Kasperczak, a tytuły wicemistrzowskie przypadły Michalinie Naskrent i Zuzannie Paluszkiewicz.
W kategorii klas VII – VIII Mistrzynią Czytania została Jagoda Konieczna.
Nagrody książkowe i dyplomy zwyciężczyniom konkursu wręczył dyrektor Waldemar Minta 14 października 2019 r. na apelu z okazji Święta Edukacji Narodowej.

Uczniowie naszej szkoły po raz kolejny upamiętnili rocznicę egzekucji trzydziestu mieszkańców Ziemi Gostyńskiej, której dokonali hitlerowcy 80 lat temu. Na uroczystym apelu 22 października członkowie sekcji SU przypomnieli nazwiska zamordowanych, a wszyscy uczcili ich pamięć minutą ciszy.

Jesteś tutaj: Home Aktualności