Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

 

godlo polski

Kontakt

ul. Wrocławska 264

63-800 Gostyń

tel/fax: 65 572 04 95

e-mail: sp2@gostyn.pl

Lokalizacja szkoły

Patron szkoły

Końcówka roku to czas, w którym chętniej dzielimy się. Nastrajają do tego zbliżające się święta. Od początku listopada do 27 listopada do naszej szkoły można było przynosić dary dla osób potrzebujących w ramach akcji charytatywnej MIKOŁAJE 2019, organizowanej przez PCPR w Gostyniu i Stowarzyszenie DZIECKO. Dary te staną się prezentami gwiazdkowymi dla dzieci i osób starszych, które znajdują się w trudnej sytuacji życiowej. Zostały posegregowane przez uczniów VIIIb, którzy zgłosili chęć pomocy. W czwartek rano odjechały do PCPR – u. Dziękujemy wszystkim, którzy zechcieli pomóc.

Światowy dzień misia obchodzony jest 25 listopada. Właśnie wtedy, późną jesienią przypada rocznica stworzenia pluszowej zabawki. Święto to ma dopiero kilkunastoletnią tradycję. Po raz pierwszy obchodzono je w 2002 roku, czyli w setne urodziny misia. Pluszowy miś kojarzy się z beztroskim dzieciństwem, jest także najlepszym powiernikiem wszystkich sekretów, kompanem w podróży, lekiem na nocne koszmary. Właściwie trudno wyobrazić sobie lata dzieciństwa bez misia. Ukochany miś nie jest zwyczajną zabawką wykonaną z miękkiego materiału. To zawsze wyjątkowy pluszak, który poprawia humor, jest wiernym przyjacielem. Jest miękki, kochany, pachnący i można go przytulić, kiedy tylko się ma na to chęć. W naszej szkole można było obejrzeć gazetkę poświęconą misiowym gwiazdom kina, zrobić sobie misiowe zdjęcie, być z misiem na lekcji. Nauczyciele, nie chcąc psuć miłego, odświętnego nastroju, tego dnia nie pytali.

Finał XVIII integracyjnego Powiatowego Konkursu Recytatorskiego im. Kaspra Miaskowskiego odbył się w niedzielę 24 listopada 2019 r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Piaskach. Prowadził go pan Sebastian Nowak, dyrektor GOK-u. Prelekcję na temat czasów, w których żył wybitny literat ze Smogorzewa, poprzedzającą wystąpienia uczestników, wygłosił pan Robert Czub, dyrektor Muzeum w Gostyniu. Przesłuchania konkursowe finalistów oceniało trzyosobowe jury: pani Barbara Głowinkowska, pan Jan Głowinkowski, pan Mirosław Sobkowiak. Recytatorzy wystąpili w czterech kategoriach: kategoria integracyjna dla osób niepełnosprawnych, szkoły podstawowe IV - VI, szkoły podstawowe VII – VIII i szkoły średnie. Byli oceniani za dobór repertuaru, interpretację, kulturę słowa oraz ogólny wyraz artystyczny. Nasza szkoła brała udział w każdej z osiemnastu edycji konkursu. W tym roku Marcjanna Murawka z VIa otrzymała wyróżnienie w kategorii klas IV – VI, a Julia Ciesielska z VIIIb zajęła III miejsce w kategorii klas VII – VIII. Jury przyznało również nagrodę specjalną za najlepszą interpretację poezji Kaspra Miaskowskiego. Otrzymała ją Julia Ciesielska.

Konwencja o Prawach Dziecka uchwalona została z inicjatywy Polski 20 listopada 1989 roku przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych. Podpisały ją wszystkie państwa na świecie. Czy to znaczy, że prawa dziecka są respektowane? Niestety, w wielu zakątkach świata dzieci nie mają dostępu do edukacji, opieki medycznej, bezpieczeństwa i życia w pokoju, do schronienia, do ochrony przed wyzyskiem, do wolnego czasu i zabawy, do wyrażania własnych poglądów, do wolności. W naszym kraju także nie zawsze są one przestrzegane. Obowiązkiem dorosłych jest dążenie do tego, by prawa te były respektowane zarówno w naszym kraju, jak i w najdalszych zakątkach Ziemi. 20 listopada na pamiątkę uchwalenia Konwencji o Prawach Dziecka obchodzimy Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka, a od 2015 roku również ustanowiony przez Sejm RP Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka. Z okazji tego dnia w naszej szkole odbył się apel "Mamy swoje prawa". Wystąpili w nim uczniowie czterech klas: VIb, VIIIb, Ia i IIb. Przypomnieli najważniejsze prawa, bo nie wszystkie dzieci je znają. Pokazali, jak rozumieć w praktyce zapisy w Konwencji. Apel był częścią działań zmierzających do upowszechnienia wśród uczniów naszej szkoły wiedzy na temat przysługujących im praw i obowiązków, z których powinni się wywiązywać.

Jesteś tutaj: Home Aktualności