Z wizytą w "Izbie leśnej"

Tuż przed wakacjami uczniowie klasy 6a i 6b wybrali się na wycieczkę do Nadleśnictwa Piaski. Spędzenie niepowtarzalnego popołudnia w otoczeniu przyrody było możliwe dzięki życzliwości i pomocy rodziców Nikoli Szajbel.

Z wizytą w 31. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Krzesinach

6 czerwca klasy 1a i 1c uczestniczyły w pikniku z okazji Dnia Dziecka zorganizowanym w 31. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Krzesinach. Wyjazd odbył się dzięki zaproszeniu i pomocy p. Piotra Grzelaka, jednego z rodziców. Dzieci miały okazję obejrzeć sprzęt wykorzystywany na lotnisku, wozy bojowe, stare samoloty. Dużym zainteresowaniem cieszyły się pokazy pierwszej pomocy i walk zapaśniczych. Z zapartym tchem czekaliśmy na pokaz akrobatyczny samolotów F-16. Z wycieczki dzieci przywiozły moc wrażeń. Bardzo dziękujemy panu Grzelakowi za zaproszenie.

Pod mikroskopem

W ramach współpracy z rodzicami, uczniów klasy 3d i 3f, odwiedził Pan Łukasz Weber i przeprowadził interesujące warsztaty edukacyjne dotyczące bakterii. Pan Weber przypomniał dzieciom, że mikroorganizmy te mogą spełniać pożyteczną rolę, np. bakterie kwasu mlekowego pozwalają w naszym organizmie zachować prawidłową mikroflorę. Inne bakterie wykorzystywane są do oczyszczania ścieków. Przybierają one często ciekawe kształty, o czym dzieci mogły się przekonać oglądając różne preparaty pod mikroskopem. Są jednak także "złe" bakterie, które mogą powodować różne choroby. Często przenosimy je na własnych dłoniach. Żeby uzmysłowić dzieciom, jak wiele bakterii może na nich bytować, Pan Weber przeprowadził eksperyment, który wywołał ogromne emocje. Najpierw pobierał wymaz z nieumytych rąk dzieci i za pomocą specjalistycznego urządzenia badał ilość bakterii. Następnie uczniowie myli dłonie i znów brana była próbka. Okazało się, że nawet krótkie mycie dłoni, w znaczący sposób, ogranicza ilość bakterii. Dzieci uzyskały potwierdzenie tego, że warto dbać o higienę. Bardzo dziękujemy za tę ciekawą lekcję!

Poznań kulturalnie

W piękny, majowy dzień uczniowie klas 3d i 3f wybrali się na wycieczkę do Poznania. Wyjazd ten zaaranżował i pomógł zrealizować Pan Łukasz Weber – rodzic jednego z uczniów. Pierwszym punktem programu było zwiedzanie Teatru Wielkiego. Dzieci z wielkim zainteresowaniem odkrywały tajemnice, które skrywały kolejne pomieszczenia w teatralnych zakamarkach. Zajrzały do garderób i charakteryzatorni, w których soliści przygotowują się do występów. Podziwiały różnorakie kostiumy. Uczniowie odwiedzili też pracownię peruk oraz magazyny rekwizytów. Szczególnie zainteresowała ich sztuczna krew, która jest słodka w smaku i całkowicie można ją zmyć z ubrań za pomocą wody. Dzieci zasiadły też na widowni, a potem weszły na scenę, na której ustawiano scenografię do wieczornego spektaklu. Miały również możliwość podpatrzeć zespół baletowy podczas próby. Zwiedzanie teatru wywarło na uczniach bardzo duże wrażenie. Następnie dzieci zwiedziły Muzeum Archeologiczne, gdzie oglądały, z ciekawym komentarzem pań przewodniczek, wystawy: "Pradzieje Wielkopolski" oraz "Śmierć i Życie w Starożytnym Egipcie". Potem udały się na Stary Rynek i podziwiały trykające się koziołki na ratuszowej wieży. Wycieczkę zakończył spacer po Rynku, oglądanie kamienic i kolorowych domków budniczych. Bardzo dziękujemy Panu Weberowi za ciekawy pomysł wyjazdu! Dzieci przywiozły z wycieczki moc niezapomnianych przeżyć i wspomnień.

Wizyta w Hucie Szkła Ardagh Glass

W kwietniu, dzięki zaangażowaniu Pani Patrycji Rajewskiej, uczniowie klasy 3f zwiedzili Hutę Szkła Ardagh Glass w Gostyniu. Dzieci miały możliwość przejścia wzdłuż całej linii produkcyjnej. Pani przewodnik opowiedziała, z jakich surowców powstaje szkło. Uczniowie z zaciekawieniem dotykali białego, drobnego piasku, który różnił się wyglądem oraz w dotyku od tego, który znają z piaskownicy, czy z wyjazdów nad morze. Dzieci oglądały maszyny, które dozują składniki. Na ekranach monitorów obserwowały podgląd z kamer monitoringu, z wnętrza hutniczych pieców, w których panują temperatury rzędu 1500 stopni Celsjusza. Widziały pracowników, którzy ubierali stroje ognioochronne. Wreszcie weszły do hali, w której z roztopionych, dużych kropel szkła powstawały gotowe wyroby szklane, które później stopniowo były schładzane, a następnie automatycznie pakowane. Po zwiedzeniu hali produkcyjnej dzieci uczestniczyły w zajęciach edukacyjnych. Dowiedziały się między innymi tego, że szkło ma wiele zalet: jest chemicznie obojętne, co oznacza, że składniki szkła nie przenikają do znajdującego się w środku produktu i dzięki temu są one w pełni bezpieczne; pozwala zachować smak i witaminy; stanowi barierę przed bakteriami; nadaje się do ponownego użytkowania i dodatkowo jest doskonałym surowcem wtórnym. Uczniowie przekonali się, że warto segregować śmieci, w tym szkło, ponieważ stłuczka szklana jest ważnym składnikiem w produkcji nowych wyrobów szklanych. Bardzo dziękujemy Pani Patrycji za zorganizowanie niezwykle interesującego wyjścia do miejsca, którego zwiedzanie dostarczyło dzieciom wiele wrażeń.

Jesteś tutaj: Home