Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

 

godlo polski

Kontakt

ul. Wrocławska 264

63-800 Gostyń

tel/fax: 65 572 04 95

e-mail: sp2@gostyn.pl

Lokalizacja szkoły

Patron szkoły

Wizyta w Hucie Szkła Ardagh Glass

W kwietniu, dzięki zaangażowaniu Pani Patrycji Rajewskiej, uczniowie klasy 3f zwiedzili Hutę Szkła Ardagh Glass w Gostyniu. Dzieci miały możliwość przejścia wzdłuż całej linii produkcyjnej. Pani przewodnik opowiedziała, z jakich surowców powstaje szkło. Uczniowie z zaciekawieniem dotykali białego, drobnego piasku, który różnił się wyglądem oraz w dotyku od tego, który znają z piaskownicy, czy z wyjazdów nad morze. Dzieci oglądały maszyny, które dozują składniki. Na ekranach monitorów obserwowały podgląd z kamer monitoringu, z wnętrza hutniczych pieców, w których panują temperatury rzędu 1500 stopni Celsjusza. Widziały pracowników, którzy ubierali stroje ognioochronne. Wreszcie weszły do hali, w której z roztopionych, dużych kropel szkła powstawały gotowe wyroby szklane, które później stopniowo były schładzane, a następnie automatycznie pakowane. Po zwiedzeniu hali produkcyjnej dzieci uczestniczyły w zajęciach edukacyjnych. Dowiedziały się między innymi tego, że szkło ma wiele zalet: jest chemicznie obojętne, co oznacza, że składniki szkła nie przenikają do znajdującego się w środku produktu i dzięki temu są one w pełni bezpieczne; pozwala zachować smak i witaminy; stanowi barierę przed bakteriami; nadaje się do ponownego użytkowania i dodatkowo jest doskonałym surowcem wtórnym. Uczniowie przekonali się, że warto segregować śmieci, w tym szkło, ponieważ stłuczka szklana jest ważnym składnikiem w produkcji nowych wyrobów szklanych. Bardzo dziękujemy Pani Patrycji za zorganizowanie niezwykle interesującego wyjścia do miejsca, którego zwiedzanie dostarczyło dzieciom wiele wrażeń.

My też potrafimy migać

W słoneczny, wiosenny poranek, w ramach projektu Rodzice Partnerami Szkoły, uczniów z klasy 3f odwiedziły Panie: Natalia Hajnsz oraz Marta Adamek (mama ucznia z tej klasy). Obie Panie pracują w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu i pomagają osobom niepełnosprawnym. Na początku spotkania, w ciekawy sposób, opowiedziały o swojej pracy, o tym, jak wiele jest osób niepełnosprawnych, które nierzadko napotykają w życiu wiele trudności. Po to, żeby dzieci same doświadczyły, co odczuwają osoby niedosłyszące, Pani Natalia i Pani Marta przeprowadziły eksperyment. Zadanie uczniów polegało na tym, żeby z zatyczkami w uszach usłyszeć, co mówi kolega. O ile głośną mowę dzieci mogły czasem zrozumieć, o tyle szeptu już nie. Mogły przekonać się, że niedosłuch, czy niesłyszenie bardzo utrudniają codzienne funkcjonowanie. Następnie Panie zaproponowały naukę alfabetu migowego. Dzieci bardzo chętnie uczyły się nowych liter. Okazało się też, że są pojętnymi uczniami, ponieważ każdy z nich potrafił wymigać swoje imię. Bardzo dziękujemy za tę pouczającą lekcję tolerancji. Teraz, gdy dzieci spotkają osobę niesłyszącą będą mogły wymigać do niej "Dzień dobry".

Poznajemy sąsiadów zza Odry

W ramach realizacji programu "Rodzice partnerami szkoły", pani Magdalena Peda przybliżyła uczniom klasy 6b wiedzę dotyczącą Niemiec. Uczniowie obejrzeli prezentację multimedialną na temat historii, kultury, osobliwości przyrodniczych oraz znanych postaci nauki, kultury i sportu. Poznali również niektóre zwyczaje naszych sąsiadów oraz wysłuchali piosenkę w języku niemieckim. Spotkanie zakończyła zabawa, w czasie której dzieci poznały nazwy podstawowych przyborów szkolnych i wyposażenia klasy. Zajęcia te pokazały uczniom, że dzięki znajomości języków obcych mamy lepszy dostęp do wiedzy oraz większe możliwości poznawania nowych ludzi i zawierania przyjaźni. Nawet odległe zakątki świata mogą stać się nam bliższe, a zupełnie odmienne kultury – bardziej zrozumiałe.

Warsztaty plastyczne

Uczniowie klasy drugiej, dzięki zaangażowaniu rodzica - pani Sylwii Szymoniak wzięli udział w warsztatach plastycznych. Pani Szymoniak zaprezentowała dzieciom bardzo ciekawe sposoby malowania wielkanocnych pisanek. Dużym zainteresowaniem wśród drugoklasistów cieszyło się ozdabianie jaj techniką decoupage. Pracy tej towarzyszyły niesamowite emocje. Dzieci pędzlami nakładały na jajka specjalną masę klejową i różne wzory wycięte z serwetek o tematyce świątecznej.  Wykonane pisanki lakierowały i ozdabiały kolorowymi kokardkami oraz kwiatami. Serdecznie dziękujemy za bogate przeżycia i wprowadzenie w świąteczny klimat.

Jesteś tutaj: Home PASJE SPORTOWE Rodzice partnerami szkoły